MENU

 
 

Кислотно-лужна рівновага:

основні хімічні процеси в організмі

 

В основі більшості хвороб цивілізації лежить один спільний знаменник. Це – феномен під назвою «кислотно-лужна рівновага». Вивчаючи цей феномен, можна легко зрозуміти всі причини виникнення хвороб сучасної цивілізації та шляхи їх подолання.

 

ОСНОВНІ ХІМІЧНІ ПРОЦЕСИ В ОРГАНІЗМІ.

Основні, базові хімічні процеси організму проявляються у взаємодії кислоти та лугу, які в мінливому ритмі протікають в людському організмі. Людина з рН-рівнем крові 7,35 що є для неї нормою, таким чином є лужним живою істотою.

Давайте подивимося на природу. Найбільша проблема тут в даний час – переокислення зелених насаджень і орних земель кислотними дощами. На прикладі річок і озер ми бачимо, що при рівні рН 5 вимирають риби.

Причому цей рівень рН (в районі 5-4-3) в природі ще й супроводжується неприємними запахами – запах затхлості, гниття, тухлості, які відразу свідчать нашому нюху – це середовище не сумісне з життям. Якщо ми опустимо тестову смужку в гнилу водойму зі стоячою водою, то побачимо там рН 5 або й менше.

І як же так сталося, що компанія Johnson & Johnson запускає в продаж цілу серію препаратів з рівнем рН 5,5 і називає їх «нейтральним» для шкіри?

Зрозуміло, будь-яка хоч трохи більш-менш обізнана людина, а тим паче косметолог, на питання, чому такий кислий рівень рН прийнятий як норма, тут же розповість вам про «кислотний захисний шар», існуючий на шкірі.

Але ось на питання, звідки береться цей захисний шар, коли і як він був встановлений – вам вже ніхто навіть з косметологів не відповість. Мовляв, наука сказала, значить так воно і є. Кожен день ми користуємося безліччю косметичних засобів з рівнем рН, що знаходяться в кислотному діапазоні: рН 6, рН 5,5, рН 5, а в професійній косметології навіть рН 3!

Мало того, кожен день ми миємо наших дітей, починаючи з дитячого віку, такими засобами з рівнем рН6 - 5.5, щиро віруючи, що це «нейтральний» рівень рН, який ніяк не зашкодить шкірі нашої дитини ... А такий простий і очевидний факт, що це немовля ще недавно на протязі цілих 9-ти місяців перебувало в утробі матері, де рН навколоплідних вод дорівнює 8,5 - ніким не береться до уваги!

Але ж дитина в нормі народжується з ніжною чистою шкірою, для якої, виходить, цей рівень рН 8,5 і був цілком собі нейтральним ... Звідки взявся «нейтральний» рН 5,5 якщо людина з'являється на світ в середовищі рН 8,5?

Спробуємо розібратися у всьому цьому послідовно і детально. Бо від розуміння цих парадоксів нашої сучасності безпосередньо залежить здоров'я нас і наших дітей. А в кінцевому рахунку, від цього залежить тривалість і якість всього нашого життя. Почнемо з азів.

Що таке взагалі «рівень рН»?

Це важливе вимірювальне число становить основу кислотно-лужного балансу, який має вирішальне значення не тільки для природи, але і для основного регулювання людського життя.

Цей кислотно-лужний баланс, як строгий бухгалтер, регулює дихання, кровообіг, травлення, видільні процеси, імунітет, вироблення гормонів і багато іншого. Майже всі біологічні процеси протікають правильно тільки тоді, коли зберігається певний рівень рН.

Кислотно-лужний баланс постійно регулюється в організмі, у всіх його приблизно ста трильйонах клітин. У кожній з цих клітин при виробленні енергії постійно утворюється вуглекислота. При цьому з'являються і інші кислоти, які надходять з харчуванням, точніше, утворюються при його переробці.

Існує шкала показника рН, по якій можна визначати, наскільки кислим або лужним є будь-який розчин, чи рідина, в т.ч. кров, слина або сеча. Всі ми пам'ятаємо хімічну формулу води - Н2О Дивлячись не обтяженим знанням хімії оком, нам здається, що два атоми водню утворюють таку «солодку парочку», до якої приліпився самотній атом кисню. Але ті, хто ще не забув хімію, пам'ятають, що якщо ми подивимося структуру цієї формули, то побачимо таку картину: Н-ОН, де Н - це позитивно-заряджений іон, а група ОН - це негативно-зарядженийіон. Тобто «солодка парочка» тут дійсно є, але це з'єднання атома водню і кисню, які створюють стійку одиницю, яка називається в хімії «гідроксильна група».

Таким чином, формула води представлена ​​двома іонами, які присутні тут в рівній кількості - один негативний і один позитивний, в результаті чого ми маємо хімічно нейтральну субстанцію. Взагалі ж шкала рН ділиться від 0 до 14. 7 - пункт нейтральності - це і є показник рН води.

При показнику рН 0 - ми маємо справу з найвищою концентрацією водню, в той час як при показнику рН14 іони водню майже не зустрічаються. Для ОН іонів це виглядає навпаки. Вище за показник рН 7 переважають ОН іони. Нижче за показник рН 7 переважають прості іони водню - Н. Чим вище показник рН від позначки 7, тим більш лужною є рідина.

Чим нижче показник рН від позначки 7, тим більше кислотної є рідина. Можна сказати і по-іншому: кількість іонів водню утворює свого роду «градус кислоти», тобто чим більше простих іонів водню, тим кисліше рідина. Сама абревіатура рН походить з латинського Potentia Hydrogenii, що означає «ефективність водню» або «сила водню». Висловлюючись більш зрозумілою для НЕ хіміків мовою, це просто показник сили кислоти. Як вже говорилося, вимірювальна шкала рівня рН йде від 0 до 14.

Причому, послідовність величин тут логарифмічна. Це означає, наприклад, що величина рН 6 вказує силу кислоти в десять разів більше, ніж величина рН 7, а рН 5 вже в сто разів більше, ніж рН 7. Відповідно, рН 4 вже в тисячу разів більше, ніж рН7.

Звертаючи погляд на людське «царство природи», ми бачимо, що основа нашого життя – наша кров – має показник рН від 7,35 до 7,45, тобто злегка лужна.

Показники рН сечі можуть коливатися між рН 4 у хворих і до рН 8 у немовлят. У немовлят показник рН сечі частково знаходиться навіть вище рівня рН 8.

Такий рівень рН є показником вищого рівня здоров'я, якого, на жаль, звичайна людина, що не є просунутим йогом, швидше за все більше жодного разу в своєму житті не зможе досягти. З самого народження людина живе під девізом: «Відтепер справи йдуть під гору». Хімічно це значить - в кислу сторону... Відповідно показник рН його клітин і його сечі з року в рік стає все менше і менше за значенням, все далі і далі від значення початку життя 8-8,5.

Немовля 9 місяців перебувало в лужних навколоплідних водах матері, там, де показник pH більше 8! Але це не заважає офіційній науці вважати, що лужний догляд за тілом шкідливий для шкіри.

Один з незрозумілих парадоксів сучасної офіційної медицини!

Нерозуміння не знає кордонів! Неначе природа вже в лоні матері зробила помилку, яку негайно слід виправити за допомогою хімічно кислого догляду за тілом. Що ми спостерігаємо зараз у більшості дітей, коли кислотна система вже повністю превалює в медицині? Ми спостерігаємо шкірні алергії, псоріаз, вугровий висип, нейродерміт. За статистикою, ці проблеми в даний час зустрічаються на кілька порядків частіше, ніж кількома десятиліттями раніше... Слід дуже серйозно задуматися над причинами такої загрозливої ​​статистики!

Отже. Кислоти і луги знаходяться в організмі в дуже тісному взаємозв'язку, як день і ніч. Вони повинні знаходитися в рівновазі, причому перевага повинна бути на лужній стороні, бо ми, люди, відносимось до «лужної половині царства природи». Життєва сила і здоров'я людини полягає в лугах, точніше сказати в лужних з'єднаннях – мінеральних речовинах і мікроелементах, інакше нормальний рН-рівень крові не працював би в зазначеному проміжку 7,35 - 7,45.

Ця зона може бути порушена тільки незначно, інакше може настати критичний, загрозливий стан. Щоб запобігти сильним коливанням цього показника рН, обмін речовин людини володіє різними буферними системами. Одина з них - буфер гемоглобіну. Він відразу знижується, якщо, наприклад, настає недокрів'я (анемія). Нирка – це найважливіший орган буферної системи, що виводить надлишки кислоти. Легені регулюють кислотно-лужний баланс за рахунок видихання вуглекислої частини. Тому важливий свідомий видих, який повинен підтримуватися дихальними вправами.

Згідно з новими дослідженнями, печінка – це теж важливий орган pH-регуляції. Її повна біохімічна сила теж лежить в лужній області. Це повинно враховуватися при всіх захворюваннях печінки! Що робить організм, якщо, незважаючи на чітку роботу всіх цих органів, в процесі обміну речовин залишаються кислоти? Ці кислоти нейтралізуються за всіма законами хімії: лужні метали, такі як натрій, калій, кальцій і магній заміщають водень в кислотах, вступаючи в з'єднання з кислотним залишком, в результаті чого утворюються сполуки, які називають солями. Сіль вже хімічно нейтральна, з нею вже більше не відбувається ніякої реакції.

 

Такі солі, тобто нейтралізовані кислоти, по ідеї повинні виводитися нирками, але в силу загального переокислення крові, вони виводяться не в повному обсязі, і тоді організм ці солі змушений відкладати всередині себе (перш за все в сполучній тканині), і ось саме ці – вимушено відкладені солі в просторіччі і називають «шлаками».

Процес відкладення солей схожий на поведінку цукру в чашці води, кави або чаю. Одна ложка розчиняється без залишку. Друга і третя залишаються здебільшого нерозчиненими і осідають на дні чашки. Четверта вже не зможе розчинитися взагалі...

Причому, згадайте: якщо чашка постоїть так день-два, то цукор на дні злежиться так, що стане щільною масою, грудкою... Саме так і відбувається в нашому організмі. Чим більше закисленою стає кров, тим менше солей вона може розчинити. І, відповідно, тим більше їх відкладається по всьому організму...

На жаль, в наш час відкладення шлаків в сполучних тканинах перейшло з проміжного положення в кінцеве, і починається «зашлаковування» організму, інакше кажучи, ПРОЦЕС ОТРУЄННЯ, який і лежить в основі старіння і всіх вікових захворювань. Хімічно процес старіння нашого тіла є ні чим іншим, як вилученням з тканин і органів мінеральних речовин з метою нейтралізації кислот.

Особливо можливий зрив кислотно-лужного балансу відбивається на роботі нашого найважливішого органу – серця. Це дуже сильний м'яз, який в процесі постійної роботи витрачає дуже велику кількість енергії.

Таким чином, потрібен гарний обмін речовин. При цьому виникаюча вуглекислота і молочна кислота повинні дуже швидко виводитися з зони серцевого м'яза. Якщо ж «транспортний засіб» – кров – в результаті власного закислення вичерпав свої можливості по збору кислот, то це може привести до застою кислот в серцевому м'язі. Найгіршим наслідком цього є інфаркт.

У робочих м'язах рук і ніг ми відчуваємо при перевантаженні м'язовий біль. Подібне відбувається і в серцевому м'язі. Якщо при цьому відсутня лужна буферна сіль, то з'являються серцеві болі, слабкий пульс, збої серцебиття і ін. проблеми.

На думку доктора Керна, відомого терапевта, інфаркт – одна з найбільших кислотних катастроф, які можуть відбуватися в організмі.

Сюди відносять також:

апоплексичний удар, некроз ніг (так звана «нога курця») і всі види порушень кровопостачання. Поряд з буфером гемоглобіну наш обмін речовин в своєму розпорядженні має найважливіший буфер бікарбонату натрію.

Бікарбонат натрію, або в просторіччі харчова сода, є хімічною сполукою, яка утворюється в певних клітинах шлунку з хлористого натрію (кухонна сіль), вуглекислоти і води. Якщо виникають болі в серці, які ми можемо тепер пояснити як болі від надлишку кислоти, то слід вдатися до натуропатії. Можна, наприклад, використовувати бікарбонат натрію (харчову соду), щоб швидко позбутися від кислоти.

Бікарбонат натрію можна ковтати в таблетках або в порошку, а також розчиняти в воді і вживати як лужне пиття.

Швидко допомагають також лужні компреси, обмивання, лужні ванни з використанням цього простого, доступного, але надзвичайно ефективного засобу – про що ми докладно розповімо у відповідних розділах.

Основні функції людського обміну речовин повинні перебувати в рівновазі. Це: водний баланс, електролітний баланс і кислотно-лужний баланс.

З них саме кислотно-лужний баланс є ключовим. Це найстаріші системи регулювання, які були дієвими вже в процесі виникнення взагалі самого життя на землі. Навіть сьогодні ми можемо спостерігати це явище у викопних тварин, у одноклітинної амеби, та інших одноклітинних організмів. Клітини – це живе будівельне каміння всіх живих істот, у тому числі і людини. Все життя зводиться до основних функцій клітин.

Автономна нервова система і, нарешті, гормони розвинулися пізніше, з появою багатоклітинних, і впливають не на окрему клітину, а на органи. Справне вироблення гормонів можливе, наприклад, тільки на основі интактного (тобто нормального) кислотно-лужного балансу. Кислотні та лужні потоки постійно відбуваються між сполучною тканиною і нирками.

Сполучна тканина залишається дієздатною, лише якщо періодично наповнюється кислотами і лугами і так само періодично звільняється від них. Засновник кислотно-лужної теорії, професор Фрідріх Зандер, тому і каже про кислотні та лужні потоки. Якщо відсутній цей ритмічний «насос» обміну речовин, то сполучна тканина пошкоджується або зовсім блокується. Клітини і органи більше не можуть отримувати достатньо кисню і поживних речовин через кров.

Тому так важливо поряд з споживаними поживними і біологічно активними речовинами при виборі харчування враховувати кислотно-лужний баланс. У цьому випадку зміна звичок харчування багато в чому може зміцнити відновні сили організму. Завдяки цьому, до організму буде менше застосовуватися агресивна методика. Як правило, в цьому випадку можна заощадити на сильнодіючих медикаментах, що часто мають побічні ефекти.

Ліки ні в якому разі не є замінником правильно обраного харчування, бо вони, як правило, самі є хімічно кислими. Відновлення порушеного обміну речовин неможливо без виправлення основних функцій. Тому необхідно зрозуміти основні передумови здоров'я. І на першому місці тут стоїть, звичайно ж, розуміння значення води.

Вода – це найбільш важливий розчинник органічних речовин, які тільки в розчиненому вигляді вступають один з одним в необхідні хімічні реакції обміну. Реакції обміну речовин в нашому організмі є для хіміка типовими «реакціями в водному розчині». Тому в процесі обміну речовин потрібно бачити принципову залежність протікання біохімічних реакцій нашого організму від якості основи всіх цих реакцій - води. А якість води насамперед залежить саме від рівня рН. Як вже говорилося, чиста вода містить рівну кількість іонів водню і гідроксилу.

Звідси утворюється збалансований стан. Вода хімічно і енергетично нейтральна. Це можна порівняти зі шкалою термометра. У термометрі точка нуля відповідає нейтральному пункту, бо ми вимірюємо або холод, або тепло. Вгорі шкала термометра показує рівень тепла, внизу – рівень холоду. На шкалі рН від 0 до 14 середня величина 7 позначає нейтральний рівень, показник рН крові людини приблизно 7,35, тобто лежить в слаболужній зоні. Точно так само ми найкраще відчуваємо себе при слабо теплій температурі, приблизно близько + 20-22°С. Між обома явищами можна провести паралель, і вважати їх абсолютно рівноцінними!

Наш обмін речовин відбувається при кислотно-лужній рівновазі. Але ця рівновага не нейтрально хімічна, а хімічно слаболужна. Розуміння цього моменту лежить в основі всієї нашої системи. Взагалі ж в тілі існує чимало локальних зон, де превалює кислота. Візьмемо травний тракт.

Починаючи від рота до заднього проходу, в травному тракті по черзі переважає або лужне, або кисле середовище. Якщо середовище слини слабокисле або нейтральне, то шлунковий сік кислий. Якщо в жовчі і підшлунковому соку переважає лужне середовище, то середовище в тонкій кишці природно теж лужне, а в товстій кишці – майже нейтральний баланс, за умови, що людина правильно харчується!

Кров може виконувати свої життєво важливі функції лише до тих пір, поки основні процеси регулювання знаходяться в стані рівноваги. Показники рН крові протягом життя залишаються не нижче 7,0 і не вище 7,8. Зміна коефіцієнта рН в сторону зменшення або збільшення становлять загрозу для життя.

При показнику рН крові нижче 7,35, інакше кажучи, при підвищеній кислотності ми говоримо про ацидоз (від лат. Acidus - кислий).

При показнику рН крові вище 7,45, за рахунок надлишку лужного середовища або нестачі кислоти (кислотному дефіциту), мова йде про алкалоз. Незважаючи на те, що при обміні речовин в кров весь час надходять кислі продукти обміну (іони водню, Н+ -іони), коефіцієнт рН крові у здорових людей залишається постійним. Такий стан постійної концентрації іонів водню в крові називається ізогідрією. Для забезпечення цього балансу дуже важливими є дихання і нирки.

Нирки виводять продукти обміну речовин (метаболіти), які не можуть бути виведені з організму газоподібно. Їх називають «нелетучими» або «постійними» кислотами. Не менш важливим є постійне виведення з організму летючих, газоподібних токсинів, що утворюються при обміні речовин. Їх необхідно негайно вивести з організму, поки вони не утворили отруйні кислоти!

Неповноцінне дихання, а саме неповне видихання вуглекислоти веде до (респіраторного) ацидозу.

Власне кажучи, організм відчуває порушення дихання, що виникає в результаті неповного видихання вуглекислоти, усунути яке можна лише за рахунок нормальних реакцій обміну речовин. Точно так організм прагне компенсувати порушення обміну речовин за рахунок прискореного дихання.

При сьогоднішньому способі життя і режимі харчування зрушення в бік підвищення кислотності, тобто ацидозу, відбуваються незмірно частіше, ніж в сторону алкалозу і призводять у більшості випадків до серйозних порушень.

Згодом ці порушення призведуть до обмеження функцій нирок, усунути які тим складніше, чим більше прогресує порушення обміну речовин. Однак, відчуваючи надмірний страх перед переокисленням, не варто впадати в іншу крайність і, приймаючи надлишок лужних субстанцій, викликати у себе алкалоз. В організмі упорядкований (нормальний) обмін речовин можливий тільки при приблизній рівновазі між кислотою і лугом. Тільки таким чином у внутрішньому середовищі створюються можливості для оптимальної реалізації життєвих функцій. Скажімо, від показника рН залежать ензими, які керують усіма процесами живої клітини. І в такій же залежності від коефіцієнта рН знаходяться гормони.