MENU

 
 
 

Артрит – біль в суглобах чи в м’язах?

 

«Артрит» на латині означає «запалення суглобів».

Кожен чув це слово – і не раз.

- Коліна болять? Це у тебе артрит.

- Шия хрумтить? Напевно, артрит почався.

 

Що ж таке артрит?

Насправді не все те артрит, що в суглобах болить! Біль, який ми відчуваємо в суглобах при русі, дуже часто має відношення не до того, що всередині суглоба, а до жил та м'язів, що оточують суглоб зовні. Ви запитаєте: яка різниця? Величезна! Якщо у вас дійсно запальний процес суглобів, то необхідно дуже агресивне і тривале протизапальне медикаментозне лікування. Якщо ж це позасуглобні тканини, часом досить кількох сеансів кваліфікованої фізіотерапії, щоб відновити рухливість і позбутися болю.

Як же відрізнити одне від іншого? Хтось скаже: артрит – у літніх, а у молодих – розтягнення зв'язок. Це не зовсім так. Запалення суглобів може статися і в молодому віці.

 

Артрит чи не артрит?

Ось, наприклад, один випадок з практики. Молода дівчина прийшла в клініку зі скаргами на біль і набряклість лівого гомілкостопа. Вона не пам'ятає жодної травми, і при обстеженні я також не вбачаю ознак старої травми, зате при більш детальному опитуванні з'ясовується, що у неї давно і часто болить горло. При огляді з'ясовується, що її гланди заповнені гнійними пробками. Тест крові показав високу концентрацію антитіл проти стрептокока – бактерії, що вражає мигдалини. Ці ж антитіла мають здатність вражати не тільки бактерію, але і сполучні тканини – суглоби і зв'язки. Звідси її артрит. Короткий курс правильного антибіотика – і з таким артритом покінчено!

Складніше, якщо суглоби запалюються і починають деформуватися. Це відбувається у молодих людей, в родині яких є близькі родичі, які страждають на ревматоїдний артрит. Тоді необхідно ретельне обстеження імунної системи спеціальними тестами. Якщо вони виявляють підвищену концентрацію імунних клітин, то причина артриту – аутоімунне захворювання. Це означає, що організм руйнується власною імунною системою, яка приймає клітини своїх суглобів за ворогів і розправляється з ними за законами військового часу.

Така імунна система, якщо її не зупинити, сама гірше будь-якого ворога! Тому для лікування цього виду артриту використовують імунодепресанти – ліки, що пригнічують імунну систему.

Звучить страшно, але мінус на мінус – річ необхідна, щоб отримати плюс. Артрит у літніх – річ особлива. Називається він остеохондроз, і я вже говорив про нього раніше. Він з'являється як наслідок зношення суглобів, що піддаються протягом тривалого часу надмірному навантаженню. У одних це відбувається через важку роботу, у інших – внаслідок надмірної ваги, у третіх відбувається запалення і спазмування м'язів, які не отримали свого часу належної уваги і правильного лікування. Такі «нещасні» м'язи і зв'язки – найбільш часта причина болю в суглобах як у молодих, так і у літніх.

 

М'язовий спазм і артрит

Що таке м'язовий спазм? Це позамежне скорочення м'язів і неможливість розслабитися мимовільно. Щось на зразок судоми литкового м'яза. Ті, хто мав «щастя» випробувати це на собі, знають, що біль – дика, як ніби м'яз рвуть на частини або вгвинчують по живому шуруп. Це ілюстрація того, який біль може виникати від «простого» м'язового спазму, без утиску або запалення нерва, без розриву або зміщення диску.

Як же виникає спазм? Яка його причина? Чому м'яз не може розслабитися? Справа в тому, що м'яз потребує енергії не для скорочення, а для розслаблення. Якщо м'яз виснажується від перевантаження або не отримує гарного харчування, то він заклинюється. Волокна замість того, щоб вільно ковзати, затягуються в мертву петлю – до речі, саме тому мертві м'язи «дубіють».

Щоб оживити ділянки «задубіння», необхідно допомогти м'язам розслабитися. Для цього потрібно якимось чином поліпшити приплив крові.

Може прикласти тепло? А ось і невірно! Правильна відповідь – лід. Чому? Тому що лід спочатку викличе скорочення хворих м'язів і спазм судин, але як тільки ви його заберете – судини розширяться, кровотік посилиться і затиснутий м'яз почне розслаблятися. Клин клином вибивають! З тієї ж причини розтяжка і різкі рухи при спазмі протипоказані. Вони тільки посилять спазм. А ось спокій, обережне натиснення, масаж без болю, плавне напруження м'язів без руху призводять до поступового звільнення затиснутих м'язів, звільнення затиснутих суглобів і зцілення від такого «артриту».

 

Шипи в суглобах

«Але як же, – скажуть інші навчені досвідом пацієнти, – як же бути з «шпильками», у мене на знімку – явні зміни хребців?» Річ у тім, що деформації суглобових поверхонь – «шипи» – з'являються там, де вже є біль, і біль хронічна, протягом досить довгого часу. Шипи не причина болю, шипи – наслідок. Вони не болять, нічого не обмежують і не тиснуть. Вони з'являються там, де вже є обмеження внаслідок травматичного зміщення або викривлення хребта, і показують, подібно вказівниками: «Тут біль!», «Тут непорядок!» Вони не ростуть самі по собі на зразок грибів. Як мозолі з'являються внаслідок поганої взуття, а потім болять і ростуть, поки їх дратують, так і шипи. Їх немає сенсу лікувати, як немає сенсу поганяти батогом віз, щоб пришвидшети коня.

Отже, повторимо ще раз: всякий артрит болить, але не все, що болить, – артрит. Часто біль в суглобах виникає через м'язи, що затискують суглоб в лещата, як тісне взуття затискає вашу ступню. Точно так же, як у випадку з взуттям немає сенсу приймати таблетки і робити операцію (потрібно лише зняти з ноги «колодку» або просто розстебнути замки), так при болю в суглобах часом досить знайти фахівця, який знає, як «умовити» ваші м'язи розслабитися, як усунути спазм і відновити циркуляцію.

Добре якщо до зусиль такого фахівця ви докладете свої старання – навчитеся скорочувати і розслабляти м'язи, особливо біля хребта, так звані каркасні м'язи. Для цього існують різні методики ефективних в даному випадку вправ, серед яких, зокрема, асани йоги, пілатес і тай-чи.

 

Андрій Іванченко