MENU

 
 
 

У боротьбі з раком відбувся прорив

Міжнародна група вчених опублікувала результати дослідження, яке ставить крапку на фатальному характері раку.

 

Кожен раз, коли мова заходить про нову методику лікування раку слід бути дуже обережними в прогнозах, оскільки підступність цього захворювання вкрай висока. І після кожного нового кордону, відвойованого в боротьбі з ним, виявляється, що за ним криються нові, раніше непередбачені рубежі.

 

Однак все зводиться до того, що на цей раз дійсно виявлена ​​та сама єдина вразлива точка, завдавши удар по якій можна назавжди покінчити з фатальним характером цього захворювання.

 

Як відомо, імунна система людини здатна розпізнавати ракові клітини і атакувати їх. Більш того, ракові клітини весь час утворюються в організмі здорової людини протягом усього його життя, але своєчасно розпізнаються імунною системою і знищуються.

 

Хвороба виникає тоді, коли з якоїсь причини імунітет перестає атакувати злоякісні клітини. На дослідження механізму цього «імунного дефекту» наука протягом тривалого часу щорічно витрачає величезні сили і ресурси, і ось схоже, це нарешті дало бажані результат.

 

Вже давно було встановлено, що Т-лімфоцити людини здатні за певними «хімічними» мітками впізнавати ракові клітини і знищувати їх. Але пухлинні клітини можуть пристосовуватися, постійно змінюючи свій «хімічний профіль», подібно до того, як бактерії пристосовуються до антибіотиків. В результаті може наступити момент, коли злоякісні клітини в організмі матимуть таке різноманіття «хімічних профілів», що імунна система просто не зможе відстежити їх всіх одночасно.

 

Необхідні для боротьби Т-лімфоцити будуть вироблятися як і раніше, але їх буде елементарно не вистачати. Адже кожен Т-ліфмоціт налаштовується на знищення конкретної клітини конкретного хімічного профілю. В умовах сильної мінливості ракових клітин імунна система буде виробляти багато «зайвих» Т-лімфоцитів «пустушок».

 

Коли ракові клітини діляться швидше, ніж організм встигає виробити потрібну кількість Т-лімфоцитів, виникає рак. Сучасна наука цілком здатна виростити «в пробірці» потрібну кількість відсутніх людині лімфоцитів і навіть налаштувати їх на потрібні хімічні маркери. Проблема в тому, що вона, як і імунна система людини, «не знає», на які маркери треба їх налаштовувати – адже пухлинні клітини змінюють свій профіль.

 

Вірніше – «не знала» до сьогоднішньої пори. Тепер знає!

 

В результаті об'єднання зусиль багатьох біохіміків і генетиків зроблено відкриття, яке, в майбутньому, очевидно чекає «нобелівка». Для будь-якої форми раку можна виокремити унікальну молекулярну структуру, яка залишається незмінною при будь-яких мутаціях клітини. І на цю молекулярну структуру можна направити T-лімфоцити.

 

Вирощувати Т-лімфоцити, націлені на знищення клітин з конкретною хімічною міткою наука навчилася вже давно. Тепер вона дізналася, яким чином можна «вирахувати» цю хімічну мітку.

 

Так що, можна впевнено говорити про те, що в «лабораторних умовах» рак вже зараз переможений. Питання, коли він буде переможений практично, це вже питання скоріше чисто адміністративно-бюрократичне, бо мова йде не про впровадження якихось нових технологій і методик (вони вже існують) і навіть не про випуск нових ліків, а про проведення клінічних випробувань, випуск необхідної кількості медобладнання, навчання лікарів нової методики і організації інфраструктури, яка б зробила методику доступною за вартістю будь-якому пацієнтові.

 

Оскільки рак є зараз однією з найпоширеніших причин смертей, варто сподіватися, що ці питання будуть вирішені швидко. У всякому разі автори відкриття сподіваються, що нова методика стане доступною для пацієнтів в рамках експериментального лікування вже у наступному році.

 

Виглядати це буде так. У пацієнта буде братися шляхом біопсії зразок пухлини і зразок крові для отримання його Т-лімфоцитів. За зразком пухлини будуть встановлені мітки уразливості, а серед Т-лімфоцитів пацієнта знайдені ті, які націлені на ці конкретні мітки (такі лімфоцити є завжди, просто їх дуже мало).

 

Після цього в лабораторних умовах буде вироблено необхідну кількість лімфоцитів, які будуть введені пацієнтові і знищать в його організмі всі пухлинні клітини.

 

 Джерело