MENU

 
 
 

Виразка дванадцятипалої кишки: симптоми, лікування.

Зміст:

Причини виникнення виразки дванадцятипалої кишки.

Типи виразок.

Симптоми виразки дванадцятипалої кишки.

Ускладнення при виразковій хворобі дванадцятипалої кишки.

Діагностика виразки дванадцятипалої кишки.

Лікування виразки дванадцятипалої кишки.

Які ліки застосовуються для лікування виразки.

Профілактика виразкової хвороби.

Що робити під час нападу виразкової хвороби.

 

Виразкова хвороба дванадцятипалої кишки є дуже поширеним захворюванням. Вона зустрічається навіть частіше, ніж аналогічний стан інших відділів кишечника і навіть шлунку. Особливістю захворювання є характерні болі в епігастральній ділянці, які відрізняються повною циклічністю в залежності від часу доби і навіть пори року. При відсутності належного лікування з роками виразки можуть прогресувати і вражати глибші шари стінок кишечника. Це може стати причиною виникнення сильної кровотечі і проривом стінки. Випадки летального результату при виразковій хворобі, на жаль, досить поширене явище. Тривало персистуючі виразки можуть з часом трансформуватися в онкологічні захворювання, тому їх своєчасна терапія вкрай важлива в будь-якому віці.

 

Чому виникає виразка дванадцятипалої кишки?

Травний тракт завжди знаходиться в стані тендітної рівноваги між виробленням агресивної соляної кислоти і захисних факторів, які не дозволяють травним сокам переварити стінки органів. Під впливом деяких факторів ця рівновага порушується на користь кислот. Таким чином, у формуванні виразок виявляється «винен» сам організм.

Найбільш істотним фактором у розвитку виразкової хвороби шлунку і дванадцятипалої кишки вважається бактерія Helicobacter Pylori. Цей мікроорганізм виявляється у восьми людей з десяти, однак, далеко не у всіх він провокує розвиток виразки. Заразитися ним дуже легко при тісних побутових контактах, поцілунках або недотриманні правил елементарної гігієни.

Хелікобактер Пілорі виробляє специфічні ферменти, які можуть пошкоджувати захисний шар на слизовій - уреазу і протеазу. В результаті порушується і вироблення слизу, що призводить до виразки.

 

Крім Хелікобактер на формування виразки впливають такі чинники:

  • Стреси, неврози і інші емоційні розлади. Це пов'язано з порушенням функцій вегетативної нервової системи, при яких починає виразно переважати тонус блукаючого нерва. В результаті спазмируются судини, що обволікають шлунок, що обумовлює припинення нормального харчування його тканин. Під дією соляної кислоти і агресивної пряної їжі утворюються виразки і осередки локального запалення.
  • Нераціональне харчування з перевагою копченостей, пряної і пікантної їжі, а також зловживання грубою клітковиною вже на етапі гастриту і дуоденіту. Вкрай негативно впливають на слизову газовані напої і кислі продукти.
  • Зловживання алкоголем, який не тільки сам по собі є вкрай агресивним фактором, а й впливаючи специфічно на нервову систему, послаблює волю людини. У стані алкогольного сп'яніння люди схильні переїдати і дозволяти собі нездорові продути.
  • Куріння порушує процес перетравлення їжі та підсилює вироблення соляної кислоти.
  • Нічна робота збільшує ризик виразкової хвороби в два рази.
  • Спадковий фактор. Найчастіше виразкова хвороба є сімейним захворюванням. У всякому разі, схильність до неї можна успадкувати від батьків.
  • Деякі лікарські препарати негативно впливають на слизову кишечника. До них відносяться, наприклад, нестероїдні протизапальні, що деякі пацієнти змушені приймати роками.

Поєднання декількох факторів практично обов’язково спровокує розвиток виразкової хвороби дванадцятипалої кишки.

 

Які бувають типи виразок?

Виразки дванадцятипалої кишки можуть бути з кровотечею або без неї. Особливу небезпеку становлять виразки з проривом – перфорацією кишкової стінки. Якщо одночасно виникають виразки дуодена і шлунку, то кажуть про поєднану виразкову хворобу.

 

Симптоми виразки дванадцятипалої кишки.

Іноді виразкова хвороба протікає практично безсимптомно, проте, такі випадки вкрай рідкісні. Найчастіше пацієнт скаржиться на:

  • Гострі болі нижче грудини або з правого боку трохи вище пупка, які загострюються на голодний шлунок і тимчасово стихають після їжі. Часто больовий синдром посилюється вночі, коли відбувається накопичення соляної кислоти в травному тракті. Крім добових циклів болю при виразці дванадцятипалої кишки також схильні до сезонних коливань. Часто спостерігається загострення в осінньо-весняний період, в так зване міжсезоння.
  • Різі в животі, які можуть віддавати в спину і під лопатку.
  • Печію, яка виникає через пару годин після прийому їжі.
  • Метеоризм і здуття живота, відрижка повітрям або кишковим соком, змішаним з вмістом шлунку.
  • Нудота і блювання.
  • Запори або почуття не зовсім повного спорожнення кишечника.

Виразкова хвороба рідко розвивається самостійно. Часто у пацієнта одночасно діагностують гастрит, холецистит і інші захворювання травного тракту. Залежно від даних анамнезу список симптомів може бути розширено через взаємний негативний вплив різних патологічних процесів.

 

Ускладнення виразкової хвороби дванадцятипалої кишки.

Виразкова хвороба тим і небезпечна, що при відсутності адекватного лікування може ускладнитися станами небезпечними для життя хворого:

  • Перфорація виразки (прорив) – це утворення на місці виразки наскрізного отвору, через який їжа потрапляє в черевну порожнину. Пацієнту при цьому потрібна негайна медична допомога, за відсутності якої розвивається перитоніт, який призводить до смерті хворого. Прорив характеризується гострим болем, живіт стає твердим і плоским.
  • Пенетрація виразки – це утворення аналогічного наскрізного отвору, але не в черевину, а в сусідній орган.
  • Стеноз воротаря дванадцятипалої кишки. Місце переходу їжі з шлунку в кишечник звужується настільки, що евакуація харчової грудки ускладнюється. Пацієнт відчуває болі в шлунку, що супроводжуються нудотою, здуттям і смердючою відрижкою.
  • Кровотеча, яка може тривати досить довго, перш ніж пацієнт дізнається про це. Кровотеча призводить до анемії, слабкості, непритомності, характерної блювоти у вигляді «кавової гущі» і виділенню крові з калом. Масивна крововтрата може привести до летального результату, тому необхідний ретельний моніторинг стану пацієнта.

 

Діагностика виразки дванадцятипалої кишки

 

Діагностика виразки дванадцятипалої кишки не представляє труднощів і складається з наступних етапів:

  • Збір анамнезу і скарг пацієнта.
  • Складання сімейного анамнезу по шлунково-кишкових захворюваннях. Доведено, що більшість захворювань шлунково-кишкового тракту передаються з покоління в покоління.
  • Зовнішній огляд пацієнта і пальпація передньої стінки живота і епігастральної порожнини.
  • Загальний аналіз крові, який покаже, чи є в організмі запалення, а також побічно вкаже на кровотечу показником гемоглобіну.
  • Загальний аналіз сечі.
  • Аналіз калу на приховану кров, який дозволяє виключити або діагностувати кровотечу.
  • Визначення кислотності шлункового соку.
  • ФГДС – найбільш інформативний метод, який дозволяє візуалізувати ситуацію в дванадцятипалій кишці і навіть взяти тканини на гістологічний аналіз.
  • Рентген кишечника. На сьогоднішній день застосовується рідко зважаючи на малу інформативність методу.
  • Біопсія тканин тонкого кишечника з наступним гістологічним аналізом.
  • Уреазний дихальний тест або аналіз крові на Хелікобактер Пілорі, які дозволяють достовірно підтвердити або спростувати наявність головного провокуючого фактору виразкової хвороби.

Якщо при діагностиці виразкової хвороби дванадцятипалої кишки виявляються інші патології шлунково-кишкового тракту, що буває дуже часто, то список досліджень може бути розширено.

 

Лікування виразки дванадцятипалої кишки.

Лікування виразкової хвороби тонкого кишечника зазвичай протікає успішно за умови дотримання всіх запропонованих лікарем правил.

Комплексна терапія включає наступні заходи:

  • Виключення впливу негативних факторів, які будуть заважати відновленню природного балансу між захисними процесами і агресивним впливом Хелікобактер і соляної кислоти.
  • Етіотропне лікування лікарськими препаратами, яке спрямоване на усунення Хелікобактер Пілорі, зниження рівня кислотності і так далі.
  • Дотримання спеціального режиму харчування, розробленого для виразкової хвороби. Він передбачає роздрібнений прийом їжі малими порціями. Потрібно виключити з меню пікантні, смажені і кислі продукти, а також сиру грубу клітковину і газовані напої. Краще віддати перевагу вареній і тушкованій їжі, а також стравам, приготованих на пару. Меню повинно бути різноманітним і включати білки, повільні вуглеводи і невеликі кількості масла.
  • Дотримуватися режиму праці та відпочинку, виключити перевтоми і стреси. При необхідності лікар призначить прийом заспокійливих і транквілізаторів, які значно зменшать тонус блукаючого нерва. Потрібно постаратися відволіктися від нав'язливих тривожних думок і боротися з проявами паніки та інших невротичних станів.
  • Повністю відмовитися від вживання алкоголю і куріння. Особливо небезпечні для слизової кислі вина і газовані напої – пиво, шампанське, слабоалкогольні коктейлі.
  • Іноді для усунення виразки показано хірургічне втручання.

 

Які ліки застосовуються для лікування виразки?

Коли говорять про комплексну терапію, то мають на увазі одночасне застосування декількох лікарських препаратів, кожен з яких посилює дію інших.

  1. Антибіотики, до яких чутлива Хелікобактер Пілорі. Найчастіше застосовують комбінацію з двох антибіотиків різних груп і одного протипротозойного засобу. Таке поєднання добре зарекомендувало себе, однак, лікар може замінити або прибрати один з препаратів через алергічні реакції або непереносимість його пацієнтом.
  1. Блокатори гістамінових рецепторів і інгібітори протонного насоса. Незважаючи на те що вони належать різним групам, їх дія спрямована на зменшення синтезу соляної кислоти і зниження показників її кислотності.
  1. Антациди – нейтралізують дію соляної кислоти на слизову шлунку і кишечника. Антациди застосовують симптоматично, тільки при потребі, в той час як інші ліки необхідно приймати повним курсом.
  1. Прокинетики – сприяють швидкому просуванню їжі по кишечнику, і виключають здуття, нудоту і блювоту.
  1. Спазмолітики – знімають спазми і знеболюють при необхідності.

В якості допоміжної терапії застосовуються деякі засоби рослинного походження. М'яку знеболювальну та спазмолітичну дію надає настій ромашки. Фенхель, кріп і аніс мають вітрогінну дію і застосовуються при метеоризмі, який нерідко супроводжує виразкову хворобу дванадцятипалої кишки. Крім того, метеоризм є одним із симптомів дисбактеріозу, який може наступити після прийому антибіотиків.

В якості м'якого обволікаючого засібу медики рекомендують настій з насіння льону, який потрібно приймати перед їжею.

 

Профілактика виразкової хвороби

При незакінченому лікуванні виразкова хвороба кишечника переходить в стадію ремісії. Щоб продовжити цей стан на якомога довший термін рекомендується виконувати наступні рекомендації:

  • Кинути палити. Вкрай важливо відмовитися від сигарет не тільки на час загострення захворювання, а й на все життя. У поєднанні з агресивним середовищем шлунку, сигаретний дим стає найбільш небезпечним провокатором виразки і до того ж сильним канцерогеном.
  • Знизити споживання алкогольних напоїв, а краще повністю від них відмовитися. Подразнюючи слизову дванадцятипалої кишки, алкоголь залишає її повністю беззахисною перед дією соляної кислоти і інших травних ферментів.
  • Відмовитися від харчування всухом'ятку. Виділити час для повноцінних прийомів їжі, які будуть містити хоча б одне гаряче блюдо. Раз в день в раціоні має бути присутнім негострий суп.
  • Щоб уникнути запорів після застосування антацидів не нехтуйте овочами і грубою клітковиною. Для того щоб якомога менше травмувати стінки кишечника овочі рекомендується тушити, а висівки додавати в хліб та інші страви.

 

Що робити під час нападу виразкової хвороби?

Якщо напад виразкової хвороби стався з вами раптово і у вас немає можливості викликати лікаря, то слід дотримуватися деяких правил:

  • Забезпечити себі спокій, відпроситися з роботи і прилягти. У разі нервового ознобу можна прийняти таблетки валеріани.
  • Випийте будь-який спазмолітик, який є в домашній аптечці - но-шпу, папаверин, бускопан або дюспаталин. Необхідно пам'ятати, що перші препарати не є селективними, тому разом з гладкою мускулатурою вони розширюють і судини. Це загрожує зниженням тиску, тому може відчуватися невелике запаморочення.
  • Добре допомагає прийом рідких антацидів, які обволікають стінки шлунку і дванадцятипалої кишки.  
  • Можна прийняти м'яку обволікаючу їжу, наприклад, рисову або манну кашу. У перший день після нападу не варто їсти овочі та фрукти навіть варені, а також свіжий хліб і м'ясні вироби (крім вареної птиці). Не рекомендуються також густі наваристі супи, які можуть спровокувати напад реактивного панкреатиту.
  • Як тільки з'явиться можливість, необхідно записатися до лікаря і пройти повний курс лікування від виразки дванадцятипалої кишки.

Незважаючи на те що напади виразкової хвороби можуть повторюватися досить часто, жоден з них не можна ігнорувати. Часто вони схожі за симптоматикою з нападами панкреатиту або жовчнокам'яної хвороби, які можуть досить швидко привести до летального результату без адекватної медичної допомоги.